ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6478165
*
nr 647 8165
Pigtittare
Masurbjörk, höjd: 58
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juli 2010
kl 17:46:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 02:08:33
1
300 kr
3/7 11:38:24
2
Vinnande bud
4/7 13:59:40
3
400 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Pigtittare
nr 647 8165
Pigtittare
Masurbjörk, höjd: 58
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 juli 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/6 02:08:33 | 1 | 300 kr |
| 3/7 11:38:24 | 2 | Vinnande bud |
| 4/7 13:59:40 | 3 | 400 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



